Hónap gyógynövénye


Aktuálisan gyűjthető és háziszerként alkalmazható gyógynövények ismertetője - kövess minket hónapról hónapra!

MÁJUS
Gyermekláncfű v. pongyola pitypang (Taraxacum officinale)

Májusban egyre inkább tobzódhatunk a szebbnél szebb, illatosabb, színesebb és hatóanyagokban bővelkedő gyógynövényben.

A hónap gyógynövényét így egyre nagyobb kihívás ebből a változatos sokaságból kiválasztani.

Viszont talán nem meglepő, hogy miért is éppen a gyönyörű napsárga virágú, bóbitás, gyerekek kedvence lett az általam májusban bemutatandó gyógynövény.

Ebben az időszakban tömegével virágzik mindenütt, könnyen és egyszerűen felismerhető, még a növények világában kevésbé jártasak is egészen biztosan meg tudják nevezni a csodás sárga szőnyeget alkotó pitypangot.

A pongyola pitypang, vagy más nevén a gyermekláncfű, kutyatej, bóbitavirág valóban sokunk által már gyermekkorunk óta ismert növény, bár talán gyógyhatását még mindig nem ismerjük eléggé.

A fészkesvirágzatúak családjába tartozó növény mindenhol megél, elterjedt évelő. Üde zöld levelei jellegzetesen fogazottak. Hatóanyag tartalma a virágzás idején a legnagyobb. A növényt bárhol felsértve keserű ízű fehér tejnedvet ereszt. Fantasztikus alkalmazkodóképességű növény, bárhová is repíti "ejtőernyős" magjait a szél, kihajt. A növény ősszel másodvirágzó.

Minden évszakban ontja magából a segítséget, hiszen ősztől a téli időszakon át gyökerét, tavasszal levelét, nyárelőn virágzatát, szárát illeszthetjük be mindennapjainkba.

Gyűjtés: Virágzás előtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, virágzás idején a virágos szárát. Szárát csak nyersen fogyasszuk, mert szárítás esetén a tejnedvet elveszíti. Meglehetősen keserű.

Belsőleges felhasználási lehetőségei: Még május előtt, kora tavasszal kiváló kiegészítője lehet salátáknak, akár étkezésünkbe is érdemes ilyentájt ebben a formájában beilleszteni. Nem véletlenül éppen ekkor, hiszen méregtelenítő hatását a tavaszi „nagytakarításunkkor”, böjtölés idején  is érdemes kihasználnunk. Mivel tisztítja a májat és a veséket, csökkenti a vér koleszterinszintjét, jótékony hatású köszvény és reumás fájdalmak esetén.

Cukorbetegek számára kiváló a teája, mivel segíti a hasnyálmirigy működését.

Vizelethajtó hatása klinikailag igazolt, mely összefügg levelei magas kálium-tartalmával.

 A kóros folyadékfelhalmozódást (ödémát) csökkenti a szövetekben, de a nátrium ürítését fokozza, azonban kálium veszteséget nem okoz. Fogyasztó hatású, hiszen anyagcsere-fokozó hatása van, éppen ezért salaktalanít, a benne levő keserű anyag tartalom miatt máj- és epevédő ill. epeelfolyást segítő szerepe jelentős!

Ajánlható:

  • Cukorbetegség
  • Epe és vizelet hajtás
  • Húgyhólyaggyulladás (cisztitisz)
  • Étvágytalanság
  • Epeelválasztási zavarok
  • Emésztési zavarok
  • Húgyhólyaggyulladás
  • Méregtelenítés
  • Veseelégtelenség
  • Cellulitisz
  • Elhízás
  • Reuma
  • Köszvény
  • Ödéma

esetén.

Külsőleges alkalmazása:

Reumás panaszok, fájó ízületek esetén borogatásként alkalmazhatjuk főzetét.

A nők az arc lemosásával szépségápoló szerként is használhatják, főként a zsíros, pattanásos bőr kezelhető vele eredményesen. Tejnedve szeplők, májfoltok kifakítására is használatos.

Szembetegségre is kiváló borogató szer, csökkenti a viszketést, a vörösséget, lehúzza a gyulladást.

Hogyan készítsük, hogyan fogyasszuk?

Gyermekláncfű levél tea: 1 teáskanálnyi szárított levelet 2 dl vízzel leforrázunk, 5 percig  lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük. Keserű anyagaiban van a lényeg, ezért lehetőleg ne ízesítsük! Napi 2 bögrével fogyasszuk.

Gyermekláncfű gyökér tea: 1 teáskanálnyi szárított gyökeret 2 dl vízben felforralunk, 1 percig főzzük, 15 perc múlva leszűrjük. Kúra szerűen 4- 6 hétig fogyasszuk napi 2 csészével. Ne édesítsük, bármennyire keserű is!

Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfű gyökeret tegyünk 0,5 liter vízbe, forraljunk fel, és főzzünk 5 percig, majd készítsünk belőle pépet, kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre.

Ellenjavallat, figyelmeztetés: A gyermekláncfűben található tejnedv nagy mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat. Alkalmazása ellenjavallt epevezeték-elzáródás, gyomor- és nyombélfekély esetén. Tartós fogyasztása káliumhiányt okozhat.

De mindezek mellett mi még miért is szeretjük? Nehéz lenne összeszedegetni azt a sok élményt, melyet nekünk a pitypang eddig már adott. Így róla is született természetesen már egy mesénk, Manófüvek – Gyógynövényes családmesék II. – Tavaszi zsongás c. kötetünkben, Mese a varázslatos pitypangról címmel. Szívből ajánlom nemcsak a mesét, de a pitypangot is, minden fentebb említett formájában!

 

RÓLAM MONDTÁK


    ONLINE rendelés

    SZEZON Kosár Bevásárló Közösség

    TOVÁBB »

    Illetve a Kakukkfű Portán személyesen is megtalálod: 
    • gyógynövényes szörpöket 
    • gyógynövényes lekvárokat
    • terápiás gyógynövényteákat
    • gyógynövényes álompárnákat 
    • csipkebogyó készítményeket
    • és még sok-sok finomságot ...

     AJÁNDÉKUTALVÁNY

    Ajándékutalványainkat egész évben elérheted, kérheted névre szólóan e-mailben, vagy postai úton, de személyesen is megvásárolhatod a Kakukkfű Portán!

    TOVÁBB »